Owsiki

owsik-ludzki_enterobius-vermicularisOwsik ludzki (Enterobius vermicularis) jest pasożytem jelita ślepego i występuje wyłącznie u człowieka. Samica owsica ma długość ok. 1 cm i szerokość nitki 0,4 mm, tylna część  jej ciała jest przejrzysta i zaostrzona. Samiec o długości ma kilka milimetrów i trudno jest dostrzegany gołym okiem. Samice owsika żyją ok 4 tygodni, po tym czasie wychodzą czynnie przez odbyt, kilkanaście minut pełzają po skórze krocza i potem wysychając giną. Wędrowanie owsików zwykle następuje wieczorem, po zaśnięciu człowieka. Jaja w liczbie ok 11000 na każdą samicę, są przylepiane do skóry w ślad za wędrującym pasożytem. Z większości jaj wylęgają się larwy inwazyjne już w ciągu 6 h. Zdarza się, że larwy opuszczają otoczkę jajową na skórze odbytu i wracają z powrotem do jelita grubego. Częściej jaja inwazyjne trafiają do tego samego lub innego żywiciela przez nos lub usta. Po opuszczeniu otoczki jajowej larwy osiedlają się początkowo w jelicie krętym, a dojrzewają w jelicie cenkim.

Owsiki


Owsik przenosi się łatwo droga pokarmową lub wziewną , za pośrednictwem brudnych rąk, skażonego pożywienia lub kurzu. Inwazyjne jaja owsika zachowują żywotność co najmniej przez kilka tygodni, zwłaszcza w pomieszczeniach klimatyzowanych o stałej temperaturze i odpowiedniej wilgotności. Dlatego środowisko zewnętrzne np. mieszkanie, internaty, szkoły przedszkola , zawierające w kurzu jaja pasożyta , może być traktowane jako rezerwuar  inwazji. Zarażenie owsikiem często następuje poza domem. Przestrzeganie higieny osobistej i mieszkania ma duże znaczenie w zapobieganiu owsicy. Pasożyty w jelicie ślepym powodują zmiany nieżytowe błony śluzowej. Inwazja robaczka wyrostkowego może prowadzić do znacznego odczynu zapalnego, niekiedy z wybroczeniami krwawymi i martwicą , a także do uszkodzenia naskórka w wyniku drapania się. Niekiedy samice owsika przedostają się do rzńskiego układu rozrodczego. W okół tych pasożytów, którym udaje się przedostać do jamy otrzewnej, tworzą się na otrzewnej ziarniaki o średnicy 1 cm, niekiedy obserwowane podczas laparotomii lub laparoskopii. Owsica jest najczęstszą robaczycą w Polsce i wielu krajach zurbanizowanych, gdyż łatwo rozprzestrzenia się w środowiskach o populacjach zagęszczonych.

Owsik ludzki może zakażać wyłącznie ludzi. Początkowo zasiedla się w jelicie cienkim, a potem w jelicie grubym, następnie w jelicie ślepym. Robaki żyją do 2 miesięcy. Samiczka składa ok. 15 tys jaj jednorazowo. Jaja, która znajdują się na skórze odbytu może spowodować kolejne zakażenie. Największa aktywność tych robaków jest duża w temp 35 stopni .

Owsiki objawy


  • uporczywe swędzenie w okolicy odbytu, a u dziewczynek pochwy i sromu
  • zaczerwieniona skóra w okół odbytu
  • nerwowość i rozdrażnienie
  • osłabienie
  • brak apetytu
  • nudności
  • bóle brzucha


Powikłania owsicy


  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • zmiany skórne okolicy odbytu
  • przewlekłe stany zapalne okolicy pochwy i sromu
Aby nie dopuścić do zarażenia należy przestrzegać zasad higieny, obcinanie krótko paznokci u dzieci, własna pościel i ręcznik, unikanie zabaw w brudnej piaskownicy, dokładne mycie owoców, warzyw i zabawek.

Cykl rozwojowy owsika ludzkiego

owsik-ludzki-enterobius-vermicularis1

Tags: , , , , , , , , , ,

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top