Wesz ludzka

wesz_ludzka_pediculus_humanWesz ludzka (Pediculus humanus). Gatunek pasożytujący na człowieku, obejmujący dwa podgatunki: wesz odzieżową (Pediculus humanus corporis) i wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Jaja wszy odzieżowej przyczepiają się do włókien odzieży, przeważnie wzdłuż szwów bielizny i ubrań z naturalnych tkanin. Rzadziej jaja przyczepiają się do owłosionej części klatki piersiowej lub pach.
Wesz głowowa zagnieżdża się we włosach głowy, karku lub na plecach.
Wszy mają barwę biało-szarą. Samice osiągają długość od 2 do 4,7 mm samce są zaś mniejsze. Przednia część głowy jest zwężona. Odwłok jest owalny, bez bocznych wypustków. Właściwe warunki do do rozwoju wszy ludzkiej to duża wilgotność oraz temperatura 28 – 32 st. Długość życia wszy jest uzależniona od poziomu wilgotności, temperatury i stopnia najedzenia. Wszy żyją tylko na człowieku. Przyciągająco wpływa na nie zapach potu ludzkiego. Skład potu, a szczególnie zawarty w nim kwas mlekowy decydują o wyborze żywiciela i o rozpoczęciu ssania krwi.
Wszy głowowe bytują najczęściej we włosach za uszami oraz w okolicy potylicznej, natomiast wszy odzieżowe pasożytują na całym ciele osłoniętym przez ubranie. Wszy rozprzestrzeniają się w czasie kontaktu bezpośredniego oraz drogą pośrednią gdy używane są wspólne ubrania, grzebienie i szczotki do włosów i poprzez spanie w tym samym łóżku, w którym śpi osoba zarażona. Wesz głowowa najczęściej występuje u dzieci w okresie podstawówki, co wynika z niskim w tym okresie poziomem higieny osobistej. Wesz odzieżowa występuje najczęściej w zimnych lub umiarkowanych regionach, wynika to z noszenia ciężkich ubrań przez większą część roku.
W miejscu ukłucia wszy głowowej krótkim czasie powstają bardzo swędzące grudki zapalne. Ich drapanie może powodować powstanie ponownego zakażenia bakteryjnego. Z rozdrapanych ranek wypływa surowiczo-ropna wydzielina po której pojawią się strupy. Węzły chłonne w okolicy zmian skórnych powiększają się i są bolesne w dotyku. Czas trwania choroby zależy od położenia wszy we włosach. Jaja są przyczepiane do włosa przy powierzchni skóry i oddalają się od niej wraz ze wzrostem włosa. Znalezienie na włosach charakterystycznych białych jaj lub aktywnych stadiów rozwojowych potwierdza wszawice.
Wszawica odzieżowa występuje najczęściej wśród żołnierzy, bezdomnych, więźniów. W czasie ssania krwi wesz wprowadza wydzielinę z gruczołów ślinowych, co powoduje zaczerwienienie skóry i pojawienie się swędzących grudek na skórze. Swędzenie i drapanie mogą powodować powtórne zakażenia bakteryjne. Mogą pojawiać się niewielkie blizny. Choroba wywołana wszą odzieżową jest nazywana „chorobą włóczęgów” lub „chorobą wagabundy”. Chorobę rozpoznać można po powstałych przebarwieniach i odbarwieniach oraz po uczuciu swędzenia.

Zapobieganie

  • częste sprawdzanie głowy dzieciom
  • utrzymywanie czystości ciała i odzieży
  • utrzymywanie czystości w hotelach pracowniczych, szpitalach, internatach, zakładach fryzjerskich

Tags: , , , , , , ,

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top